Σας ενημερώνουμε ότι μετά τις ανακοινώσεις του Υφυπουργού Πολιτικής Προστασίας και την εισήγηση της Επιτροπής του Υπουργείου Υγείας  τα μαθήματα για τους μαθητές όλων των τάξεων του 1ου ΕΠΑ.Λ. Λεχαινών «Ηρακλής Μοσχονάς» ξεκινούν κανονικά τη Δευτέρα 01/02/2021.

Οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν στη σχολική μας μονάδα για την έναρξη των μαθημάτων στις 08:20 π.μ.

Για όσους μαθητές χρειάζεται να μετακινηθούν με λεωφορεία και ταξί  ισχύουν τα δρομολόγια και οι ώρες αναχώρησης, όπως ίσχυαν πριν από την διακοπή των δια ζώσης μαθημάτων. Προτείνουμε να απευθύνεστε για πληροφορίες και στα πρακτορεία ΚΤΕΛ.

Οι μαθητές σύμφωνα με τις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) και του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων  θα πρέπει να προσέξουν τα παρακάτω :

1. Η χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους είναι υποχρεωτική και για αυτό προτείνουμε οι μαθητές να έχουν μαζί τους δυο μάσκες (χειρουργικές ή υφασμάτινες).
  2. Απαιτούνται τακτικοί αερισμοί όλων των χώρων (αίθουσες, εργαστήρια, κ.α.) και για αυτό συνιστούμε οι μαθητές να έχουν το κατάλληλο ντύσιμο.
  3. Οι μαθητές που εμφανίζουν πυρετό ή/και άλλα συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19 απαγορεύεται να προσέρχονται στο σχολείο. Συστήνεται στους γονείς τους σε ενδεχόμενη εμφάνιση συμπτωμάτων να  επικοινωνούν με την σχολική μονάδα.

Στους μαθητές άνω των 16 ετών δίνεται η δυνατότητα διενέργειας δωρεάν ελέγχου COVID-19. Οι μαθητές δηλώνουν εθελοντικά την πρόθεσή τους να εξεταστούν προληπτικά για κορωνοϊό, μέσω της ειδικής πλατφόρμας δωρεάν ελέγχου COVID-19  https://edu.testing.gov.gr/

Καλή Αρχή και Καλή δύναμη σε όλους.

Βατσής Παναγιώτης

Διευθυντής 1ου ΕΠΑ.Λ. Λεχαινών