2021-06-07

Δράση 1: “Αναπαλαίωση εμβολοφόρου κινητήρα

Στη σχολική μας μονάδα υπάρχει το εργαστήριο κινητήρων μέσα στο οποίο υπάρχουν κινητήρες από παλιά οχήματα που δεν λειτουργούν σωστά, και είναι παροπλισμένοι. Μια επιθυμία των μαθητών είναι να ανακατασκευάσουμε-αναπαλαιώσουμε έναν από αυτούς ώστε να χρησιμοποιείται σαν εποπτικό μέσο διδασκαλίας στο εργαστήριο. Αυτή θα είναι και η υποδράση που θα υλοποιήσουν οι μαθητές.

Θα μεταφέρουν τον κινητήρα βάρους περίπου 200 κιλών με ανυψωτικό μηχάνημα πάνω στον πάγκο εργασίας και εκεί θα τον αποσυναρμολογήσουν με τη βοήθεια εργαλείων χειρός (καρυδάκια άλεν, πολυγώνα κλπ). Θα αφαιρέσουν τα κινητά μέρη με εξωλκείς και με τρυπάνι θα καταστρέψουν τους οξειδωμένους κοχλίες κάποιους από τους οποίους θα αντικαταστήσουν και τους υπόλοιπους θα τους ‘γεμίσουν’ με ηλεκτροσυγκόλληση TIG και κατόπιν θα ανοίξουν νέα σπειρώματα με σετ διάνοιξης σπειρωμάτων. Τα αποσυναρμολογημένα εξαρτήματα του κινητήρα θα πετρελαιωθούν, θα πλυθούν, κάποια θα λειανθούν και κάποια θα βαφτούν και έπειτα θα συναρμολογηθούν.

Τέλος, οι μαθητές με πριόνι κοπής μετάλλων θα κόψουν κομμάτια μορφοχάλυβα και θα κατασκευάσουν με τη βοήθεια της ηλεκτροσυγκόλλησης TIG μια βάση για τη στήριξη του κινητήρα. Όταν θα ολοκληρωθεί η ανακατασκευή του μέσα από αυτή την δράση οι μαθητές θα ανακαλύψουν στην πράξη τη δομή του κινητήρα, θα μάθουν εναλλακτικές λύσεις για την αποσυναρμολόγηση κατεστραμμένων συνδέσεων και θα γνωρίσουν τρόπους συντήρησης μεταλλικών επιφανειών.

Δράση 2: “Σκίαση και φυσικός φωτισμός

Λόγω του ότι ο προσανατολισμός της σχολικής μας μονάδας είναι νότιος ο ήλιος ακτινοβολεί καθόλη τη διάρκεια της ημέρας μέσα στις αίθουσες με αποτέλεσμα να γίνεται ανυπόφορη η παραμονή των μαθητών μέσα σε αυτές και να δημιουργεί θάμβωση -γυαλάδα- στους πίνακες. Η τοποθέτηση κουρτινών–σκίαστρων στις αίθουσες μας είναι η μόνη οικολογική λύση για να μην αντιμετωπίζουμε το παραπάνω πρόβλημα ειδικά κατά τους ανοιξιάτικους μήνες όπου η ηλιοφάνεια είναι έντονη.

Για το σκοπό οι μαθητές θα επιλέξουν το κατάλληλο υλικό κουρτίνας θα το διαμορφώσουν στα κατάλληλα μέτρα και θα το τοποθετήσουν σε κατάλληλες υποδοχές (σιδηρόδρομους) στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου ώστε μέσα εκεί να γίνει η παρουσίαση των δράσεων του προγράμματος Μια Νεα Αρχή στο ΕΠΑΛ. Με τη δράση αυτή η αίθουσα θα ανακαινιστεί, θα προφυλάσσεται από τον ηλιακή ακτινοβολία και θα γίνει λιγότερο ενεργοβόρα. Τέλος θα μπορούν να γίνονται προβολές χωρίς ο ήλιος να αλλοιώνει την εικόνα.