Update 15.06.2023

• 3η υποδράση: Student Organizer App
  • 4η υποδράση: QR Beauty board game

1) Αγαπάμε Λεχαινά

(συνεργαζόμενοι καθηγητές ΣΚΟΠΑΡΑΝΤΖΟΥ ΜΑΡΙΑ , ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΙΤΗ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ)

Κατά το μήνα Απρίλιο ξεκίνησε η κατασκευή της επιγραφής I LOVE LECHAINA στο εργαστήριο Μηχανολογικών Κατασκευών, κοπήκαν οι λαμαρίνες, συγκολλήθηκαν και βάφτηκαν τα γράμματα, ώστε να ξεκινήσει η εγκατάσταση. Αμέσως μετά ξεκίνησε η εγκατάσταση της βάσης μπροστά από το δημαρχείο της πόλης και ολοκληρώθηκε με την τοποθέτηση της επιγραφής.

2) Με ποδήλατο στα Λεχαινά

(συνεργαζόμενοι καθηγητές ΣΚΟΠΑΡΑΝΤΖΟΥ ΜΑΡΙΑ , ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΙΤΗ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ)

Οι μαθητές έκοψαν τις χαλύβδινες σωλήνες της βάσης του ποδηλάτου τις κουρμπάρισαν και κατασκεύασαν τη βάση.  Οι βάσεις των ποδηλάτων αποτελούνται από χοντρές μεταλλικές λάμες που βιδώθηκαν στο έδαφος και οι κουρμπαρισμένοι μεταλλικοί σωλήνες που σχηματίζουν ημικύκλια συγκολλήθηκαν στις μεταλλικές λάμες. Στις ακριανές σωλήνες τοποθετήθηκε επιγραφή που γράφει ΕΠΑΛ ΛΕΧΑΙΝΩΝ. Η κατασκευή βάφτηκε σε ευδιάκριτο χρώμα.

3) Student Organizer App

(ΔΕΛΗΜΠΕΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ)

Αρχικά έγινε καταιγισμός ιδεών από τους μαθητές για τον σχεδιασμό της εφαρμογής και την επιλογή της κατάλληλης πλατφόρμας υλοποίησης. Αποφασίστηκε η χρήση της πλατφόρμας AppInventor και η θεματολογία επικεντρώθηκε στην οικολογία και αειφόρο ανάπτυξη. Σχεδιάστηκε η διεπαφή και υλοποιήθηκε στο προγραμματιστικό περιβάλλον το περιεχόμενο της εφαρμογής.

4) QR Beauty board game

(ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ)

Για την υλοποίηση της συγκεκριμένης δράσης απαιτείτο ένα 3d scanner. Στην σχεδίαση του αρχικού προϋπολογισμού αιτηθήκαμε ένα ποσό της τάξης των 700 ευρώ για την αγορά της συσκευής. Σε δεύτερο χρόνο ενημερωθήκαμε ότι το ποσό ήταν υψηλό και δεν μπορούσε να εγκριθεί οπότε μειώσαμε το ποσό στα 350 ευρώ. Όταν ξεκινήσαμε την υλοποίηση της δράσης και κάναμε εκ νέου έρευνα αγοράς διαπιστώσαμε ότι τα χρήματα δεν επαρκούσαν για την προμήθεια του scanner. Ως εκ τούτου η δράση δεν υλοποιήθηκε.