Γ’ ΤΑΞΗ

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 1426, τ.Β’, 26-4-2017, όπως τροποποιήθηκε με το Φ.Ε.Κ. 2072, τ.Β’, 15-6-2017 τα μαθήματα Ειδικότητας που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες τουΤομέα Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας στη Γ’ τάξη του ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

(Πηγή: http://www.iep.edu.gr/el/ygeias-pronoias-eveksias)

Τεχνικές γνώσεις και δεξιότητες

Με την ολοκλήρωση της φοίτησης στην ειδικότητας «Αισθητική Τέχνη», οι απόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. αποκτούν τις τεχνικές γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες ώστε να:

• Βελτιώσουν ή να διατηρήσουν την εμφάνιση και την φυσική κατάσταση του προσώπου, του σώματος και των άκρων με τη βοήθεια της επιστήμης και της τεχνολογίας.
  • Εντοπίζουν τα αισθητικά προβλήματα του δέρματος προσδιορίζοντας την κατάλληλη θεραπευτική αγωγή για το δέρμα με εξειδικευμένα καλλυντικά προϊόντα (κρέμες, peeling, serum, μάσκες κ.λπ.) και εφαρμόζει:
    • Θεραπείες προσώπου: Ενυδάτωση, σύσφιξη, λεύκανση κ.α.
    • Θεραπείες σώματος: Χαλαρωτική μάλαξη, καταπολέμηση της κυτταρίτιδας, τοπικό αδυνάτισμα κ.α.
    • Μακιγιάζ: Αισθητικό, θεατρικό, κινηματογράφου.
    • Μεθόδους αποτρίχωσης: Ζεστό κερί, κρύο κερί, χαλάουα.
    • Περιποίηση χεριών και ποδιών: Μανικιούρ, Πεντικιούρ, Ονυχοπλαστική (gel, ακρυλικό, tips κ.α.).

Τίτλοι σπουδών

Ο απόφοιτος της ειδικότητας αποκτά δύο τίτλους σπουδών:

• Απολυτήριο Λυκείου, απολύτως ισότιμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου.
  • Πτυχίο «Αισθητικής Τέχνης» επιπέδου 4.

Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ προαιρετικά μπορούν να παρακολουθήσουν πρόγραμμα Μαθητείας εννέα(9) μηνών ώστε να αναβαθμίσουν το πτυχίο τους σε επίπεδο 5.

Εισαγωγή σε ανώτερες σχολές

• Α.Ε.Ι
  • Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε
  • Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών
  • Σχολές Αστυφυλάκων και
  • Σχολές Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις.

Επαγγελματικά δικαιώματα

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων Αισθητικής Τέχνης του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας ορίζονται στο ΦΕΚ 210/Β/30-01-2017.

Επαγγελματική Αποκατάσταση

Η ειδικότητα αυτή παρέχει στους αποφοίτους των ΕΠΑ.Λ. όλες τις απαραίτητες πρακτικές και θεωρητικές γνώσεις για να εργαστούν σε όλο το φάσμα των επιχειρήσεων και δραστηριοτήτων της ομορφιάς και ευεξίας όπως να εργαστούν ως βοηθητικό προσωπικό σε:

• Ινστιτούτα αισθητικής
  • Σε studio Μακιγιάζ ή studio Περιποίησης Άκρων (Μανικιούρ, Πεντικιούρ, Τεχνητά νύχια)
  • Κέντρα θαλασσοθεραπείας (SPA)
  • Ξενοδοχεία, γυμναστήρια, κομμωτήρια με παροχές αισθητικής
  • Τηλεόραση, θέατρο, κινηματογράφο
  • Σε καταστήματα καλλυντικών και φαρμακεία για την πώληση και προώθηση καλλυντικών προϊόντων.

(Καραμπέτσου Αγγελική ΠΕ87.03)